Co warto wiedzieć o mleku modyfikowanym

Z uwagi na brak możliwości lub chęci naturalnego karmienia niemowlęcia przez matkę mlekiem naturalnym, coraz częściej stosuje się mleko modyfikowane. Z uwagi na fakt, że współcześnie produkowane mleka modyfikowane zawierają wszystkie potrzebne substancje potrzebne dziecku już od pierwszych dni życia, nie ma powodów do obaw w przypadku takiego sposobu karmienia. Warto jednak wiedzieć czym się kierować przy wyborze odpowiedniego oraz czym różni się ono od mleka matki.

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane zostało stworzone na wzór naturalnego mleka matki. Warto jednak wiedzieć że nie odwzorowuje ono w 100 procentach naturalnego kobiecego pokarmu. Mleko dla niemowląt, które dostępne jest w sklepach oraz aptekach zostało opracowane tak, aby w pełni odpowiadało na potrzeby rozwijającego się organizmu. Najczęściej zawiera ono w swoim składzie takie składniki jak:

– witaminy,

– liczne składniki mineralne,

– tłuszcze,

– białka.

Samo mleko modyfikowane dla niemowląt powstaje z reguły na bazie mleka krowiego, które przechodzi skomplikowany proces w celu dostosowania go do potrzeb młodego organizmu. Ich celem jest jak najpełniejsze upodobnienie go do naturalnego kobiecego pokarmu. Część składników odżywczych jest usuwana, inna część dodawana, samo mleko jest także dokładnie oczyszczane. Dzięki temu można śmiało twierdzić że jest produktem w pełni bezpiecznym.

Rodzaje mleka modyfikowanego – jakie wybrać?

Mleko modyfikowane powinno być dobierane zarówno ze względu na wiek dziecka jak i jego indywidualne predyspozycje (m.in. posiadane alergie pokarmowe). W przypadku dzieci najmłodszych zaleca się wybieranie mleka początkowego (przeznaczone dla noworodków oraz dzieci do ukończenia 6 miesiąca życia).  Kolejnym rodzajem mleka modyfikowanego jest mleko następne (oznaczone cyfrą 2) i dedykowane jest dzieciom w przedziale wiekowym od 6 do 12 miesiąca życia. Starszym dzieciom polecane jest mleko junior (z oznaczeniami kolejno 3,4 oraz 5).

W przypadku występowania u dziecka reakcji alergicznych oraz alergii pokarmowych warto wybierać mleka do tzw. zadań specjalnych. Wśród nich znaleźć można zarówno mleko dla dzieci ze skłonnościami do zaparć i kolek, mleka bezlaktozowe, bezglutenowe czy mleka przeznaczone dla niemowląt z niską masą urodzeniową.

Wybór mleka modyfikowanego warto skonsultować z położną lub lekarzem prowadzącym. Odpowiednio dobrane pozwoli na prawidłowy rozwój dziecka.