Mleko modyfikowane – jak wybrać najlepsze dla swojego dziecka

 

Mleko modyfikowane stanowi podstawę odżywiania noworodków i niemowląt, które z różnych przyczyn nie są karmione naturalnie. Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie piersią jako jedyny sposób żywienia dziecka do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia, to w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Problemy z laktacją czy przyjmowania przez matkę niektórych leków może uniemożliwić karmienie naturalne, koniecznością jest wówczas znalezienie optymalnego substytutu. Czym jest mleko modyfikowane np. marki bebiko i jak wybrać odpowiedni jego rodzaj?

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane powstaje w wyniku odpowiednich procesów technologicznych z mleka krowiego lub koziego. Celem wprowadzanych modyfikacji jest zbliżenie jego składu do mleka kobiecego, a także wzbogacenie mieszanki o niektóre minerały i witaminy. Chociaż nie jest możliwe dokładne odtworzenie pokarmu naturalnego, to wprowadzane technologicznie zmiany sprawiają, że mieszanka mleczna jest łatwiej przyswajana przez dzieci karmione butelką. Niektóre rodzaje mleka modyfikowanego posiadają w swoim składzie również prebiotyki lub probiotyki, mające pozytywny wpływ na florę bakteryjną układu pokarmowego noworodka. Ma to spore znaczenie w przypadku dzieci, pozbawionych naturalnych przeciwciał odpornościowych, które podczas karmienia piersią dostarczane są wraz z mlekiem matki.

Jak wybrać mleko modyfikowane dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego różnych producentów. Wybierając rodzaj odpowiedni dla własnego dziecka, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

 – wiek dziecka (mleko modyfikowane posiada oznaczenia numeryczne, odpowiadające wiekowi dziecka),

 – specjalne potrzeby malucha (ewentualne alergie pokarmowe, problemy z ulewaniem, nietolerancje laktozy itp.),

 – dostępność w sprzedaży wybranego produktu ( nie należy karmić dziecka na zmianę różnymi rodzajami mleka modyfikowanego).

Sposób przygotowania mieszanki mlecznej jest określony przez producenta w postaci instrukcji na opakowaniu. W przypadku rezygnacji z karmienia piersią i wyboru mleka modyfikowanego dla noworodka lub niemowlęcia, warto skontaktować się z pediatrą.